Intel® Xeon® Gold Processor
Intel® Xeon® Gold processors are optimized for demanding AI, mainstream data center, multi-cloud compute, and network and storage workloads. With support for higher memory speeds and enhanced memory capacity, these processors deliver advanced performance, energy-efficient compute, enhanced memory capabilities, hardware-enhanced security, and workload acceleration.
- Processor is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Xeon Gold product line processor for better usability and increased efficiency
- Dodeca-core (12 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 4th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 22.50 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor with 2 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 22.50 MB |
| Thermal Design Power | 115 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 4 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 206.6°F (97°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.