Do more with your cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
- The Socket H4 LGA-1151 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon E product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Quad-core (4 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 8 MB level 3 cache architecture to provide versatile performance and fast access to frequently used data
- Processor with 3.30 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 4 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 3.30 GHz |
| Overclocking Speed | 4.30 GHz |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| L3 Cache | 8 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 71 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.