Intel® Xeon® Bronze Processors
The Intel® Xeon® Bronze processors delivers entry performance for small business and basic storage servers. Hardware-enhanced reliability, availability, and serviceability features designed to meet the needs of these entry solutions.
- The Socket LGA-4677 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Bronze product line processor for your convenience and optimal usage
- Octa-core (8 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 5th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 22.50 MB of L3 cache to boost the instruction processing and system performance
- Processor with 2.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 2.20 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 22.50 MB |
| Thermal Design Power | 125 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 4.40 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 208.4°F (98°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.