Intel® Xeon® 6 Processors
Trusted performance. Exceptional efficiency. Intel® Xeon® 6 processors are optimized to deliver new levels of performance across the greatest range of workloads, while offering improved efficiency and lower power consumption.
- Processor is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Intel Xeon processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- Hexa-core (6 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 18 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor with 3.50 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Vendor Processor Type | Intel® Xeon® 6 processors |
| Processor Parent Description | Intel® Xeon® 6337P Processor |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| Dual-core Boost | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3.50 GHz |
| Overclocking Speed | 5.30 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 18 MB |
| Thermal Design Power | 80 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 4.80 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Content Protection | Yes |
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

