Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
- The processor features Socket LGA-1851 socket for installation on the PCB
- Core Ultra 9 product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Tetracosa-core (24 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 36 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- 4 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| AI Datatype Support | Int8 |
| Sparsity Support | Yes |
| Total Processor Performance | 36 TOPS |
| NPU Name | AI Boost |
| Intel vPro Technology | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Overclocking Speed | 5.60 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| L3 Cache | 36 MB |
| L2 Cache | 40 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported | WebNN |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Intel Core Ultra 9 285 Tetracosa-core (24 Core) Processor - OEM Pack - 36 MB L3 Cache - 40 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 5.60 GHz Overclocking Speed - Socket LGA-1851 - Intel vPro Technology Yes Graphics - 24 Threads
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

