Intel® Processors and Microprocessors for All That You Do
Power your laptops, desktops, workstations, and servers with Intel® processors backed by decades of innovation. Find the performance you need for business and personal use, immersive gaming, content creation, IoT, artificial intelligence, and more. Explore the range of options here.
- The processor features Socket LGA-1851 socket for installation on the PCB
- Core Ultra 7 product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Icosa-core (20 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 2nd Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 30 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 1.50 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- 4 monitors supported to ensure maximum usability and reliable processing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| AI Datatype Support | Int8 |
| Sparsity Support | Yes |
| Total Processor Performance | 33 TOPS |
| Vendor Processor Type | Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2) |
| Processor Parent Description | Intel® Core™ Ultra 7 Processor 265T |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| Dual-core Boost | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Clock Speed | 1.50 GHz |
| Overclocking Speed | 5.30 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| L3 Cache | 30 MB |
| L2 Cache | 36 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported | WebNN |
| Security | |
|---|---|
| Content Protection | No |
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

