Intel® Processors and Microprocessors for All That You Do
Power your laptops, desktops, workstations, and servers with Intel® processors backed by decades of innovation. Find the performance you need for business and personal use, immersive gaming, content creation, IoT, artificial intelligence, and more. Explore the range of options here.
- The Socket LGA-1851 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Core Ultra 7 product line processor for better usability and increased efficiency
- Icosa-core (20 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 2nd Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 30 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2.40 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- 4 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| AI Datatype Support | Int8 |
| Sparsity Support | Yes |
| Total Processor Performance | 33 TOPS |
| Vendor Processor Type | Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2) |
| Processor Parent Description | Intel® Core™ Ultra 7 Processor 265 |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| Dual-core Boost | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Overclocking Speed | 5.30 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| L3 Cache | 30 MB |
| L2 Cache | 36 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported | WebNN |
| Security | |
|---|---|
| Content Protection | No |
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

