Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. Find the technology you need here.
- Core i9 product line processor for your convenience and optimal usage
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Tetradeca-core (14 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Its 19.25 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 3.30 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 28 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Clock Speed | 3.30 GHz |
| Overclocking Speed | 4.60 GHz |
| L3 Cache | 19.25 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 165 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.