Intel® Core™ i9 Processors
These processors feature a performance hybrid architecture designed for intelligent performance, optimized creating, and enhanced tuning to allow gamers to game with up to 6.0 GHz clock speed.
- Processor provides dependable and fast execution of tasks with maximum efficiency
- Core i9 product line processor for your convenience and optimal usage
- Tetracosa-core (24 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 14th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 36 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- 4 monitors supported to ensure maximum productivity with added feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 5.80 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 36 MB |
| Thermal Design Power | 219 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 5.60 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

