- Processor consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- Core i9 product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Hexadeca-core (16 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 12th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 14 MB L2 + 30 MB L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 1.40 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- Built-in Intel UHD Graphics 770 controller for great graphics and visual quality
- 4 monitors supported to ensure maximum productivity with added feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 1.40 GHz |
| Overclocking Speed | 4.90 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 30 MB |
| L2 Cache | 14 MB |
| Thermal Design Power | 106 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.