Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
- Intel Core i7 2.10 GHz processor offers more cache space and the hyper-threading architecture delivers high performance for demanding applications with better onboard graphics and faster turbo boost
- Dodeca-core (12 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 12th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 25 MB of L3 cache to boost the instruction processing and system performance
- Processor with 2.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- 4 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 4.80 GHz |
| L3 Cache | 25 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.