- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Intel Core i5 1.80 GHz processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- Hexa-core (6 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 12th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 7.50 MB L2 + 18 MB L3 cache memory rapidly retrieves the most used data to improve your system productivity
- Processor with 1.80 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- 4 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 1.80 GHz |
| Overclocking Speed | 4.20 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 18 MB |
| L2 Cache | 7.50 MB |
| Thermal Design Power | 74 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.