- Arc Pro chipset line for reliable, fast visual results with detail and precision
- oneAPI API support for dependable, multi-functional graphic output
- PCI Express 5.0 x16 host interface for reliable data transfer and enhanced performance
- GDDR6 memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- HDMI (High Definition Multimedia Interface) offers fantastic sound/video quality and single-cable comfort
- Plug-in Card form factor for your convenience and simplicity of usage
- Comes in 3.9" width for better reliance and maximum efficiency
- Built-in 32 GB GDDR6 memory for a crisp and detail display
- 4 monitors supported for maximum usability with dependable output
- Ray Tracing feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Clock | 2.28 GHz |
| GPU Boost Clock | 2.80 GHz |
| Bus Width | 256 bit |
| API Supported | OpenCL 3.0 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Maximum Memory Bandwidth | 608 GB/s |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Connector | 1x 8-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Dual |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B70 |
| Chipset Line | Arc Pro |
| Chipset Series | B |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





