inFlex Touchscreen Monitors are designed with modern compact and elegant styling with support for a variety of accessory modules such as camera, bar code scanner and card readers etc. Flex monitors support single USB-C computer installation for a slim all-in-one application with the Lenovo Chromebox micro and a single power supply. Flex screens and UNITY modules are well-suited for point-of-sale, self-service, signage and hospitality applications.
InFlex Series
The Inflex Series is an innovative point-of-sale solution designed to enhance the efficiency and interactivity of retail transactions. This stand features two high-definition screens, offering a double-sided display that caters to both customers and cashiers, along with additional modules designed specifically for point-of-sale functionality.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features full 1920 x 1080 HD resolution enabling sharp and clear images
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 1080p content
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 21.50" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 12 ms |
| Pixel Pitch | 9.8 mil |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Housing Material | Plastic |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Maximum LED Life | 3.4 Year |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| UL Listed | Yes |















