Go cable free with Lynx! Say goodbye to cable clutter. InWin presents the Lynx Series modular cooling fan. Crafted for an effortless experience, just one cable connecting to the motherboard. Simplify your PC setup!
- Modular Fan Connection Design
Linkable Type-C Fans
The simplified Lynx modular, linkable case fans connect via Type-C side-by-side linking. It's that easy.
Passed Strict Testing
Lynx's acoustic ingenuity is achieved through optimizing blade angles for ideal noise reduction, demonstrating as InWin's quietest case fan.
Absolute Tranquility
Lynx brings serenity to the PC, boasting a whisper-quiet performance of just 25.5 dB(A) at maximum speed.(LN120/LN120P)
Turbine Blade Design
Experience quiet cooling and efficient airflow with InWin's signature Turbine Blade Design. Molding the fan blades into the frame creates a more concentrated airflow, preventing air leakage and irritating noise pollution.
See the RGB | UFO LEDs
Lynx's fan blades emerge from the frame, creating a unique ARGB lighting effect that offers stunning views of the lights from multiple angles.
Reversible Plug
The cable allows for flexible installation with a reversible plug, and features an LED InWin logo for easy identification within the case.
Optical Illusion
The central hub possesses a captivating optical illusion. Dare to stare in Lynx's eyes?!
- The flawless rotation of up to 2200 rpm is just what you need for prolonged cooling
- Inexpensive long life sleeve bearing - Offers the best performance when installed vertically
- ARGB LEDs add vibrant colors to the fan
- Helps the compatible cases by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | In Win Development |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pulse-width Modulation (PWM) | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 170 mA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Fan Depth | 1.10" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 4.72" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | In Win Development, Inc |
| Fan Bearing Type | Long Life Sleeve Bearing |
| Maximum Air Pressure | 3.04mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2200 rpm |
| Fan Speed (Min) | 900 rpm |
| Number of Fans | 3 |
| Maximum Airflow | 61.20 CFM |
| Minimum Airflow | 24.95 CFM |
| Fan Life | 4.1 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | ARGB) , 3-Pin (5V , 4-Pin (12V , PWM) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 25.5 dB(A) |















