iKey's SlimKey® SLK-101C-M keyboard provides full-size versatility in a rugged, compact design. Designed for easy cleaning, the SLK-101C-M features an integrated "QuickLock®" to disable the keyboard functions during cleaning procedures. It also features green LED backlit keys for use in areas with minimal lighting.
Engineered for NEMA 4X protection from dust, water and corrosive liquids, the SlimKey SLK-101C-M is ideal for use in industrial, medical and material handling applications. Its large numeric pads allow for easy data entry, while its robust polycarbonate cases have built-in mounting holes for convenient vehicle use.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- The USB interface allows easy connectivity with your mobile device
- Mechanical key switch technology offers comfortable, convenient typing efficiency with durability, cost-effectiveness, and better Keyboard lifespan guaranteed
- Dust Resistant keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Quickly and easily connect with the mobile device
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Lockable |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 5.69" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.74" |
| Keyboard/Keypad Depth | 1.61" |
| Appearance | |
|---|---|
| Case Material | Polycarbonate |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 9.84 ft |