The SkinnyBoard® SB-87-TP-M is one of iKey's thinnest keyboards to date. Its sealed, streamlined case and silicone rubber keys meet IP65 standards, making it fully resistant to spills, cleaning procedures and the elements. Built for convenience and versatility in mobile computing applications, the SB-87-TP-M features an integrated touchpad, eliminating the need for an external pointing device. In addition, its red LED backlighting is ideal for nighttime or ambient-light use. An integrated AMPS mounting pattern makes it ideal for in-vehicle mounting.
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- USB connectivity for a easy connection with your Mobile Computer
- Along with cost-efficient, water and dust-resistance, the Industrial Silicon Rubber key switch technology bears keys that are comfortable to the touch
- Touchpad offers stable left-right clicks, scrolling, dragging, zooming and much more
- IP65 Protection keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Keyboard with mobile computer device support for maximum efficiency and convenience
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Humidity Resistant |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 7.57" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.66" |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.83" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 4.58 ft |