Sealed with Integrated Touchpad
iKey's SK-97-TP-BLK keyboard provides users with all the functionality of a full-size keyboard and mouse in a slim, compact package. It is designed for infection control in today's healthcare environment and for industrial applications. The fully sealed keyboard has an integrated touchpad and is compatible with all hospital-approved disinfectants. The SK-97-TP-BLK features left and right-click buttons below the touchpad, adding convenience and functionality. The durable and easily cleanable SK-97-TP-BLK is ideal for use in ORs, medical carts and industrial workstations.
Features:
- 12 Function Keys
- Cleanable, Liquid-proof Design
- Integrated 10-Key Numeric Pad
- USB configurations available
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- Plug and play the USB interface for a swift and smooth configuration with your Workstation
- Along with cost-efficient, water and dust-resistance, the Industrial Silicon Rubber key switch technology bears keys that are comfortable to the touch
- Touchpad offers stable left-right clicks, scrolling, dragging, zooming and much more
- Waterproof keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Quickly and easily connect with the workstation
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Humidity Resistant |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 5.40" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.44" |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.89" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 10 ft |



