- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2048 x 1536 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 47 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- 10x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- Provides night vision of objects at a distance of up to 820.21 ft
- Infrared night vision type effectively captures visible footage without requiring any external sources of light
- Varifocal lens type for sharp, detailed focus to ensure maximum surveillance usability
- DC power source type for your network camera provides optimal performance with maximum usability
- Ceiling Mount mount type ensures optimal results and maximum convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | i-PRO |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 54 V DC |
| Maximum Power Consumption | 32.40 W |
| Power Source Type | PoE++ |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | SRTP |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 10x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 4.70 mm |
| Maximum Focal Length | 47 mm |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/25 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Night Vision Distance | 820.21 ft |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Field of View | [16:9 mode] Horizontal: 6.6° (TELE) - 62° (WIDE) Vertical: 3.7° (TELE) - 37° (WIDE) [4:3 mode] Horizontal: 5.0° (TELE) - 48° (WIDE) Vertical: 3.7° (TELE) - 37° (WIDE) |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Bullet |
| Diameter | 6.6" |
| Mount Type | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Vibration Resistant |
| Languages Support | Japanese |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | MJPEG |
| Video Signal Format | PAL |
| Manufacturer | i-PRO |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 10% |
| Maximum Operating Humidity (N | 100% |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















