- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 3072 x 2304 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 135 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/1.8 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- 30x optical zoom for bringing the subject closer for maximum surveillance efficiency
- Provides night vision of objects at a distance of up to 590.55 ft
- Infrared night vision type effectively captures visible footage without requiring any external sources of light
- Varifocal lens type for sharp, detailed focus to ensure maximum surveillance usability
- DC power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | i-PRO |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 54 V DC |
| Maximum Power Consumption | 32.40 W |
| Power Source Type | PoE++ |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | ONVIF |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | [4:3 mode] Horizontal: 2.3° (TELE) - 58° (WIDE) , [16:9 mode] Horizontal: 2.3° (TELE) - 58° (WIDE) , Vertical: 1.3° (TELE) - 34° (WIDE) , Vertical: 1.7° (TELE) - 45° (WIDE) |
| Optical Zoom | 30x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Wide Dynamic Range Detail | 132 dB |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3072 x 2304 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 4.50 mm |
| Maximum Focal Length | 135 mm |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Shortest Shutter Speed | 1/4000 Second |
| Longest Shutter Speed | 16/25 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Night Vision Distance | 590.55 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Bullet |
| Diameter | 6.6" |
| Mount Type | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Corrosion Resistant |
| Languages Support | Japanese |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | MJPEG |
| Video Signal Format | PAL |
| Manufacturer | i-PRO |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 10% |
| Maximum Operating Humidity (N | 100% |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















