INTEL® XEON® SILVER PROCESSORS
Intel® Xeon® Silver processors deliver essential performance, improved memory speed, and power efficiency. Hardware-enhanced performance required for entry data center computes, network, and storage.
- The processor upgrade features Socket 3647 socket for installation on the PCB
- Xeon Silver product line processor upgrade for better reliability and ensure maximum productivity
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Octa-core (8 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- Its 11 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor Upgrade with 2.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 11 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 85 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 172.4°F (78°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



