HPE ProLiant DL20 Gen11
The dense and compact HPE ProLiant DL20 Gen11 server powered by Intel® Xeon® E and Pentium® Processors provides a unique blend of enterprise class capabilities & value. It offers mobility, easy deployment and outstanding configuration flexibility to cater to a wide variety of business requirements at an affordable price point. Deploy this dense platform for diverse workloads in space constrained environments and maintain it with ease by automating the most essential server lifecycle management tasks with HPE iLO 6.
- 1 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 32 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- 1.92 TB SSD ensures superior performance and storage for media, documents, and more, keeping your system responsive
- 2 x 500 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- Intel Xeon 2.90 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Rack form factor simplifies usage and setup, offering a user-friendly design for convenient server integration
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
- Gigabit Ethernet port offers ultra-fast network speeds, supporting modern workl
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E-2436 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Cache | 18 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unregistered (Unbuffered) |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 2 x 960GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 1.92 TB |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 130 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C262 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | iLO Management |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Controller Model | MR408i-o Gen11 |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 1x PCIe 5.0 CEM slot , 1 External OCP 3.0 Network Controller slot , 1 Internal OCP Storage Controller slot |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 5 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 4 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of SFF Bays | 4 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |











