HPE ProLiant ML110 Gen11
Provide enhanced single processor and storage flexibility in a 4.5U 1P tower optimized server with optional rackable chassis, outstanding compute performance, security, reliability, and expandability at an affordable price. Fill a mid-range of workloads for small offices, remote and branch offices of large enterprises, growing SMBs and data centers with the power of 4th and 5th Gen Intel® Xeon® Scalable Processors (up to 32 cores) increased bandwidth with DDR5 and PCIe Gen5. HPE ProLiant ML110 Gen11 server is an excellent choice to accelerate your growing business.
- 1 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 64 GB memory, users can multitask between applications smoothly, preserving responsiveness and efficiency
- 1.92 TB SSD offers generous storage with faster speeds than HDDs, perfect for large files, digital content, and quick access
- 800 W power supply unit (PSU) included for hassle-free deployment and reliable power delivery in server environments
- Xeon Gold processor ensures timely, efficient performance for demanding applications
- Tower form factor requires minimal setup and supports easy upgrades, ensuring long-term efficiency and scalability
- RAID enhances reliability and speed through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10, 50, 60), balancing data protection with optimized performance
- 4th Gen server generation offers higher speeds and more threads for optimal system performance
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabi
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon Gold |
| Processor Model | 5416S |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Cache | 30 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 16 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 1 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , 50 , 60 |
| Solid State Drive Configurati | 2 x 960GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 1.92 TB |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4.5U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded) , HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Controller Model | MR408i-o |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | PCIe Gen5: 2 slots (x16) , upgradable to 4 slots (x16); OCP3 with PCIe Gen5: 1 slot (x16) |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |















