HPE ProLiant MicroServer Gen11 delivers an affordable compact yet powerful entry level server that you can customize for on-premises, edge, hybrid cloud, or even workloads demanding datacenter performance. It has the ultra mini tower form factor andcan be placed flat or vertically or wall-mounted depending on the customer environment. The latest Intel Xeon® E and Pentium®supported processors deliver compute performance as well as security and remote management into the server with HPE iLOsilicon root of trust. Along with other enhancements such as 4 DIMM slots for DDR5 memory and 2 PCIe slots, whether you want ageneral-purpose server, NAS or even a virtualization server, you will be surprised at how much you can get out of this small andaffordable server.
- 1 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 16 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 1 x 180 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- Intel Xeon 2.60 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Ultra Micro Tower form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster speeds than standard Ethernet, providing high-performance uplinks for critical workloads
- 4 Network (RJ-45) Ports allow Ethernet cables to transmi
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E-2414 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unregistered (Unbuffered) |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 1 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Redundant Power Supply | No |
| Plug/Connector Type | C5 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Adapter |
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ultra Micro Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C262 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO 6 |
| Controller Type | Serial ATA |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | (1) PCIe 4.0 slots , (1) PCIe 5.0 slots |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Number of LFF Bays | 4 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |









