Does your data center need a secure, performance driven dense server that you can confidently deploy for virtualization, database, or high-performance computing? The HPE ProLiant DL360 Gen10 server delivers security, agility and flexibility without compromise.
The HPE ProLiant DL360 Gen10 Server supports the Intel® Xeon® Scalable Processor Family with up to 28 cores, plus 2933 MT/s HPE DDR4 SmartMemory supporting up to 3.0 TB max. With the added performance that HPE Persistent Memory and 10 NVMe bring, the HPE ProLiant DL360 Gen10 means business. Deploy this dense platform for diverse workloads in space constrained environments and maintain it with ease by automating the most essential server lifecycle management tasks with HPE OneView and HPE iLO 5.
- 2 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 32 GB memory, users can multitask between applications smoothly, preserving responsiveness and efficiency
- 1 x 800 W power supply unit (PSU) included for dependable performance and redundancy in enterprise setups
- No OS includes all the tools you need to stay productive and creative in your work
- Xeon Gold 2.90 ghz processor delivers strong performance for work and entertainment needs
- Rack form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- With no optical drive, quickly access music, movies, and data stored on discs
- 2nd Gen server generation improves power efficiency and ensures long-lasting reliability
- DDR4 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon Gold |
| Processor Model | 6226R |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Cache | 22 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 1.54 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Number of Hard Drives | No |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Optical Drive Type | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C621 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO 5 |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Controller Model | MR416i-a/4GB with Smart Storage Battery |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 2 PCIe: 1 x16 FH , 1 x8 LP |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) Slo | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 3.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |









