The HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 is our most powerful tower compute platform designed for SMBs, ROBOs, retail chain stores, and enterprise customers, enabling them to handle a wide range of on-premises and hybrid workloads.
Powered by the latest Intel® Xeon® 6700P/6500P-series processors (up to 86 P-Cores per socket), increased bandwidth DDR5 6400 MT/s memory and with outstanding storage flexibility to provide exceptional compute performance, security, reliability, and expandability for diverse workloads.
- 2 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 32 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 800 W power supply unit (PSU) included for hassle-free deployment and reliable power delivery in server environments
- 16 TB HDD offers massive capacity for storing vital data, making it perfect for growing storage needs and smooth operations
- Intel Xeon 2.20 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Tower form factor is ideal for internal apps, public websites, or secure data storage, offering reliable standalone performance
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
- Gigabit Ethernet port offers ultra-fast network
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | 6505P |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Cache | 48 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 8 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , 50 , 60 |
| Total Hard Drive Capacity | 16 TB |
| Number of Hard Drives | 2 |
| Hard Drive Interface | 12Gb/s SAS |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Hard Drive RPM | 7200 |
| Hard Drive Configuration | 2 x 8TB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded) , HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced , HPE OneView Advanced (require licenses) , and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Controller Model | MR408i-o Gen11 |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 4 x8 PCIe Gen5 slots |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Riser Card | 4 x8 PCIe Gen5 slots from Primary Riser Kit |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Number of LFF Bays | 4 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









