- The processor upgrade features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- Xeon Gold product line processor upgrade for your convenience and optimal usage
- 10 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Octa-core (8 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 4th Gen processor upgrade generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 16 MB L2 + 22.50 MB L3 cache memory to boost the instruction processing and system performance
- Processor Upgrade with 2.90 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.90 GHz |
| Overclocking Speed | 4.10 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 22.50 MB |
| L2 Cache | 16 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Direct Media Interface | 16 GT/s |
| Thermal Design Power | 150 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 172.4°F (78°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.