- The processor upgrade features Socket 3647 socket for installation on the PCB
- Xeon Gold product line processor upgrade for your convenience and optimal usage
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Hexadeca-core (16 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 2nd Gen processor upgrade generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 22 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor Upgrade with 2.90 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2.90 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 22 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 150 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 185°F (85°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

