HPE FlexNetwork 5140 EI Switch Series
The HPE FlexNetwork 5140 EI Switch Series comprises Gigabit Ethernet switches that support static, OSPF and RIP Layer 3 routing, convenient fixed 10GbE uplink ports, PoE+, ACLs, IPv6 and delivers energy savings with Energy Efficient Ethernet.
Unique Intelligent Resilient Fabric (IRF) technology creates a virtual fabric by managing several switches as one logical device, which increases network resilience, performance, and availability, while reducing operational complexity. These switches provide Gigabit Ethernet access and can be used at the edge of a network or to connect server clusters in small data centers.
High availability, simplified management, and comprehensive security control policies are among the key features that distinguish this series.
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Features 48 networking ports to meet the requirements of the most demanding workgroups
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Redundant Power Supply Suppor | Yes |
| PoE Budget | 370 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 478 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-T |
| Layer Supported | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Cabinet Mount |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| High Availability Supported | Yes |
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |

