Overview | Step up performance. Not size.
Pro-level performance combines with true mobility in this sleek and powerful laptop. Review 3D designs, create with AI tools in pro apps, and work across multiple projects wherever you are. Stay productive with an AI workstation that delivers both performance and long-lasting battery.
- Optimized for generative AI, Core Ultra 7 processor supports real-time image enhancement, adaptive performance, and intelligent automation
- 16" display with 1920 x 1200 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 265U |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Threads | 14 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5.30 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
| NPU Performance | 12 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Installed Slot Memory Configu | 1 x 16GB |
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Brightness | 300 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 63 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Included Charger Power | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Systems Management | vPro Enabled |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Battery Weight | 8.32 oz |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























