Extreme performance. Infinite possibilities
Experience a new echelon in high performance. Transformative single socket technology delivers extreme performance with up to 56 cores in a single CPU, to also unleash the power of up to 4 high end GPUs. Now you can breeze through even the most complex deep learning, virtual production, and VFX.
Relentless power. Extraordinary expandability
Tackle the most complex workflows with up to a 60 core Intel® Xeon® W CPU, up to 4 high-end GPUs, 2TB DDR5 RAM, 120TB storage and 2,250W of power. Easily expand as work evolves with tool-less access, 8 PCIe slots, and 4 front accessible NVMe bays.
Your AI powerhouse, in-house.
Accelerate AI development and inferencing with the Z8 Fury AI workstation with up to 4 NVIDIA RTX™ 6000 Ada Generation GPUs delivering up to 5,828 AI TOPS for advanced AI. Process proprietary data securely on a local workstation for fast insights.
Engineered to stay cool and quiet
Push desktop workstation performance without disruptive noise. Smart fan control keeps the system whisper-quiet by tuning fan speeds in real-time using over 20 temperature sensors. Precisely placed vents and ducts streamline airflow and heat removal.
Designed with the planet in mind
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and planet. That's why Z8 Fury contains 40% recycled plastics, 10% recycled metal, 80% sustainably sourced outer box packaging, and is EPEAT® Gold Climate+ registered.
Features | Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
Intel® Xeon® W processor
Get optimized performance whether your professional application utilizes high core count or high frequency with the Intel® Xeon® W processor.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides precon?gured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Professional Grade Graphics
Tackle complex renderings, simulations and datasets with professional grade graphics.
- Intel Xeon 2.90 GHz processor offers high performance, built-in security, and remote management for business needs
- With 32 GB memory, run numerous programs without compromising execution speed or stability
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 1 TB SSD capacity offers great performance and storage for HD videos, photos, music, and documents
- Windows 11 Pro OS efficiently manages hardware resources and runs essential applications for smooth, reliable performance
- DDR5 SDRAM memory technology moves data efficiently across CPU cycles for maximum speed and productivity
- 1 processors supported for enhanced, dependable system performance and maximum usability
- Tower form factor supports easy customization and upgrades for long-term flexibility and efficiency
- Gigabit Ethernet offers high aggregate bandwidth for reduced congestion and improved overall network performance
- Icosa-core (20 Core) processor core helps workstation process data quickly and reliably for
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | w5-3535X |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Threads | 40 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 52.50 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 16 |
| Memory Configuration | 2 x 16 GB |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Maximum Memory Supported | 2 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 10 |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of Onboard USB 2.0 Por | 3 |
| Total Number of USB Ports | 14 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 8 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W790 |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Frequency | 60 Hz |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |





