These 55-inch TAA-compliant monitors feature 0.45mm, 0.85mm, and 1.9mm ultra-thin bezels, ideal for seamless video walls in control centers, offices, malls, stadiums, and transit hubs.
- 55 Inch, 1920�1080 Full HD Resolution
- 0.45mm, 0.85mm, 1.9mm Ultra Thin Bezel
- Interface: HDMI/ DVI/ DP In&Out/ RS232C In&Out/ USB
- Daisy Chain through DisplayPort (DP)
- Display 4K Content Over 2�2 Video Wall
- Configurable Up To 10�10 Screens
- Design for 24/7 / 365 Operation
- Scissor, Swing Door, Floor Stand, Custom Design Mount
- TAA Compliant / 3-Year Warranty
GVision's 55-inch TAA-compliant 1080p video wall displays are engineered for continuous 24/7/365 operation, making them ideal for high-demand environments. Featuring industry-leading ultra-narrow bezels of 0.45mm, 0.85mm, and 1.9mm, these monitors deliver seamless visual performance. Paired with GVision's custom or standard mounting systems and PC-based video controllers, they form a complete video wall solution perfect for command and control centers, corporate offices, retail malls, stadiums, concert venues, and public transportation hubs.
VW-CG SERIES
The GVision CG Series Video Wall Controller comes custom configured using our capture cards with up to 8 HDMI ports per card, The unit has a maximum of 10 configurable slots that can be used offering a mix of up to 80 Input & Output HDMI Ports.
MOUNT AND ACCESSORY
Video wall mounting options include standard wall mounts, scissor mounts, swing door mounts, floor stands and pedestal mounts. In addition, GVision can provide custom mounting, designed to fit your exact specifications.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Offers exceptionally smooth and crisp viewing experience due to its 1920 x 1080 full HD resolution
- Features 1920 x 1080 resolution and 1080p scan format for producing sharp and bright images
- LED backlight enhances display performance that delivers an outstanding color range and contrast ratios
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GVision |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 100:1 |
| Video Wall Configuration | 2x2 |
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Backlight Technology | LED |
| Video Wall Compatible | Yes |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 500 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort In | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Output | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Bezel Width (Top) | 78.7 mil |
| Bezel Width (Bottom) | 74.8 mil |
| Bezel Width (Left) | 78.7 mil |
| Bezel Width (Right) | 74.8 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | GVision, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| Number of DVI Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Minimum Storage Humidity | 5% |
| Maximum Storage Humidity | 90% |
| TAA Compliant | Yes |





