GVisions' IP Series monitors are POE Power and Data devices with embedded Linux which is a powerful tool that enables viewing of live or recorded video feeds from network-enabled surveillance cameras.
- 24-Inch Screen Size / 1920 x 1080Full HD Resolution
- Support Max. 5MP IP Camera / Embedded Linux / Support PoE Power and Data
- H.264/H.265 Compression Format
- Graphical and Text Interfaces (GUI)
- Interface:HDMI/DVI/VGA/RJ45/Audio/USB2.0 Ports
- Supports Max. 16CH Network Cameras via HUB/Switch
- ONVIF Compliance,Real-Time Streaming Protocol
- Metal Chassis / TAA Compliance
- 3-YearWarranty
- 24" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- Direct LED backlighting delivers bright, uniform illumination for sharper contrast and improved image clarity
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 250 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Real-time Video Communication feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 1920 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance for extended use
- 24" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
- VESA mou
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GVision |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 24" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27670 mm x 0.27670 mm |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 27 W |
| Operating Power Consumption | 27 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | GVision, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| DVI | Yes |
| Number of DVI Ports | 2 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 85% (Non-condensing) |
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



