The GVision D17ZH desktop touchscreen monitor is esigned for point-of-sale (POS) applications, featuring a 17-inch touchscreen equipped with advanced 10-point multi-touch technology utilizing a projected capacitive PCAP screen. Featuring an industrial-grade metal chassis, this monitor is well-suited for use in harsh environments. This touchscreen monitor adheres to TAA requirements as needed, ensuring smooth integra on and peak performance for uninterrupted 24/7 operation year-round.
- 17-Inch Screen Size
- High Contrast TFT SXGA 1280 x 1024 Resolution
- 10-Point Projected Capacitive PCAP Touch
- Interface: HDMI/ DVI/ VGA/ Audio/ USB Type-B
- Metal Enclosure Material
- Design to Operate 24 / 7 / 365
- TAA Compliant (D17ZH-AV-45PT Only)
- 3-Year Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GVision |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 17" |
| Viewable Screen Size | 17" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Screen Mode | SXGA |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Active Display Area (H x V) | 13.30" x 10.64" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 18 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-B | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 14.88" |
| Depth with Stand | 8.66" |
| Width with Stand | 15.13" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Desk Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | GVision, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| DVI | Yes |
| Number of DVI Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

