Help by Google. Health by Fitbit. Made for you | Personalized help for your health, safety, and productivity.
Three all-new sensors for more precise info. Track heart rate, skin temperature, and signs of stress. Up to 40% more accurate heart rate tracking during vigorous activities like HIIT. Detect stress and learn how to manage it. An enhanced 24-hour battery with always-on display and faster charging
Just say "Hey Google" for hands-free help. Turn insights into improvements. A little help keeping your stress in check.
Get to know your health.
Get alerted when you're above or below your resting heart rate. Check your heart rhythm for AFib from the ECG app and receive irregular heart rhythm notifications.
Do more and learn more, hands-free.
With Google Assistant, just say "Hey Google" to discover stats related to your health and fitness - using your voice.
Reach your fitness goals with real-time support.
Auto Workout mode automatically starts and stops your activities. Get info like pace, heart rate zones, and laps so you can focus on improving.
Comes with premium Google services.
Get help in an emergency. A band for every moment.
Stay productive, with help from Google.
Your favorite Google apps - like Gmail, Google Calendar, and Google Wallet - are designed specifically for the Pixel Watch 2. So the info you need is right on your wrist.
Pixel devices are even better together.
Pair the Pixel Watch with your Pixel phone to track your workouts, monitor your progress, and get Fitbit's advanced heart rate tracking.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex M33 |
| Processor Model | 5100 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Type | AMOLED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Battery Capacity | 306 mAh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Cellular Data Connectivity Te | UMTS |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| GPS | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | embedded MultiMediaCard (e.MMC) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Version | WearOS 4.0 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Size | Small/Large |
| Watch Case Diameter | 41 mm |
| Watch Case Height | 12.3 mm |
| Appearance | |
|---|---|
| Watch Case Color | Polished Silver |
| Wrist Band Color | Bay |
| Watch Case Material | Aluminum |
| Wrist Band Material | Fluoroelastomer |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Water Resistant |
| Water Resistant | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Functions | Calendar |
| Body Metrics Measured | Distance Traveled |
| Sensor Type | Magnetometer |
| Manufacturer | Google, Inc |







