See more. Do more.
The Getac fully rugged tablet A140 delivers exceptional performance, industry-leading security and a spacious 14" display, with wide viewing angles, that provides more room to get things done, with less scrolling. A host of convenient carrying and mounting options makes it ideal for maximum mobile productivity.
Maximum Performance
The A140 is designed for maximum mobile performance and productivity. Powered by available cutting-edge Generation Intel® Core™ i5 and i7 processors, the A140 brings greater computing and GPU performance with reduced power consumption, ideal for situations where complex tasks require blistering speed. Up to 512GB of PCIe SSD storage offers all the room and speed for data-intensive applications.
Dual Batteries for Long-lasting Battery Life
The A140's unique, hot-swappable dual-battery design allows for potentially uninterrupted battery life. This allows you to swap new batteries in and out without ever shutting down.
Uncompromised Mobility
The A140 fully rugged tablet provides a host of convenient carrying and mounting options to adapt to the way you work. The optional multi-function hard handle acts as a kickstand while working and a sturdy way to grab the tablet and go. An available slim-profile vehicle dock maximizes cab space and supports tri-pass through ports for connection to high-gain GPS, WWAN and WLAN roof mounted antennas.
Configurable & Purpose Built
The A140 is designed to be a purpose-built tool with a host of configurable options to fit your workflow. We know that no two jobs are the same, which is why we built a completely optional machine to give you options like barcode reader, dedicated GPS, LAN, serial ports and more.
Security Redefined
Experience a robust suite of security features, including multi factor authentication, to protect against malicious threats and intrusions.
Brilliant 14" Sunlight Readable Display
The A140 features a brilliant 14", sunlight readable display. With available Full HD 800 nits screens, you can see everything clearly, even in challenging environments.
LUMIBOND - BETTER, BRIGHTER, STRONGER
Responding effortlessly to your every touch, our revolutionary LumiBond touch screen technology bonds the display glass with the touch panel and LCD, creating a single panel that is more durable and readable, and offers better contrast and more crisp colors. The A140 features several advanced touch modes that allow operation in the rain, with gloves on and using the included hard-tip stylus, ideal for capturing signatures and taking more precise notes on drawings, maps or forms.
- 14" FHD / HD LumiBond display with Getac sunlight readable technology for unprecedented viewing experience
- Dual battery design with LifeSupport battery swappable technology
- Enhanced security with TPM 2.0, RFID/NFC and fingerprint scanner
- Optional 1D/2D imager barcode reader and RFID
- Multi-function hard handle, hand straps and shoulder straps and slim-profile vehicle dock for maximum mobile productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-10210U |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Capacity | 32 GB |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | LumiBond |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 800 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 3220 mAh |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Included Charger Power | 65 W |
| Power Source | AC Adapter |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| WWAN Supported | No |
| Cellular Phone Capability | No |
| Near Field Communication | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Getac, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |



















