Modular Dual-Link DVI extension using a two-strand multimode fiber optic cable with Virtual EDID
The Dual Link DVI fiber optic module extender with Virtual EDID extends dual-link DVI up to 3300 feet (1 kilometer) to a display supporting resolutions up to 3840 x 2400 (WQXGA) using a two-strand 50/125µm laser-optimized multimode (OM3) SC-terminated fiber optic cable. Optical signal transmission provides galvanic isolation and immunity to electromagnetic interference compared to similar copper-based extension modules.
- Video Extender Transmitter/Receiver provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- 3840 x 2400 maximum video resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- DVI in for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- DVI out for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- Optical fiber media type supported provides a high-speed, constant, and steady Internet connection that allows a lot of data to be transmitted over long distances
- 1 input devices supported for maximum productive usability
- 1 output devices supported to better accommodate your specific requirements
- 3300 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- WQXGA graphics mode for an immersive and sharp viewing experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Gefen |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | WQXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2400 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Depth | 2.83" |
| Transmitter Height | 0.59" |
| Transmitter Width | 1.54" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 3300 ft |
| Manufacturer | Nice S.p.A. |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of DVI Inputs | 1 |
| DVI In | Yes |
| DVI Out | Yes |
| Number of DVI Outputs | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of SC Ports | 2 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Gefen Dual Link DVI (Dongle Modules) - 1 Input Device - 1 Output Device - 3300 ft Range - 1 x DVI In - 1 x DVI Out - 2 x SC Ports - WQXGA - 3840 x 2400 - Optical Fiber
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

