Laminating pouches are designed with quality, photo-safe materials to provide excellent clarity and durability. They preserve and protect important letter-size documents with medium thickness. These thermal hot pouches can be used with dry-erase markers and are compatible with all thermal laminators.
- Clear, durable finish
- Photo-safe materials and dry-erase friendly
- Waterproof
- Use in all thermal laminators
- Medium thickness to protect and preserve your letter-size documents
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Fellowes , Inc. |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Laminating Sheet Height | 11.50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Surface Finish | Glossy |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Sheet Size Supported | Letter - 8.50" Width x 11" Length |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Sealing Process | Hot-run |
Fellowes Letter-Size Thermal Laminating Pouches - Sheet Size Supported: Letter 8.50" Width x 11" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 9" Width x 5 mil Thickness - Glossy - for Document - Durable, Photo-safe, Erasable, Water Proof - Clear - 200 / Pack
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















