With the FARGO® DTC4500e, you get professional quality, full-color credentials. Designed for medium-to-large sized organizations, schools, and government institutions looking for reliable, long-term solutions. HID Global's professional-grade DTC4500e card printer/encoder withstands the daily demands of high-volume printing. Additional security features - such as password protection and data decryption, locking dual-card hoppers for managing different card stocks, and optional holographic or fluorescent (UV) overlaminates that dramatically increase card durability - also make this the ideal choice for organizations in need of advanced card protection and performance.
- Delivers fast and reliable operations in a very affordable way
- 300 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- The printer offers professional quality documents that can be printed either in color or monochrome
- This card printer lets you get cards of professional quality
- Share the printer easily and efficiently with various other systems with the help of built-in Ethernet port
- Supports adhesive backed card media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer with desktop application/usage provides maximum usability with better reliance
- Laminator feature for better reliance and usability
- Comes with 32 MB standard memory to make you productive with the dye sublimation/thermal transfer printer smooth performance
- 2.13" x 3.38" - CR-80 Card media size for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HID Global Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ASSA ABLOY |
| Recommended Use | Card Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Dye Sublimation/Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 6 Second |
| Maximum Color Print Speed | 16 Second |
| Print Color Capability | Color |
| Media Load Type | Auto Feed |
| Media Handling | 1 x Reject Hopper - 100 Card Capacity |
| Media Type | Optical Media Card |
| Media Size | 2.06" x 3.31" - CR79 Card |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 2.11" |
| Media Thickness | 40 mil |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |