From plastic loyalty and photo ID cards to more sophisticated access cards with embedded electronics, HID Global's professional-grade FARGO® DTC4250e card printer / encoder is able to produce large quantities of extremely durable credentials both quickly and easily. Ideal for small to mid-size businesses, schools, and local government agencies that require reliable printing, the DTC4250e features a flexible and modular design that can be easily adapted whenever your organization grows or your printing needs change.
- Delivers fast and reliable operations in a very affordable way
- 300 maximum print resolution (dpi) for your convenience and easy usage
- The printer offers professional quality documents that can be printed either in color or monochrome
- Single Sided printing capability for your convenience and maximum usability
- A smartly perfect card printing solution for small-scale businesses, schools and organizations that need a simple, reliable and affordable printing solution
- 2.13" maximum label width for dependable, desired results
- 3.37" maximum label length to easily accommodate your needs with added productivity
- Supports card media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer with desktop application/usage provides maximum usability with better reliance
- Comes with 32 MB standard memory to make you productive with the dye sublimation/thermal transfer printer smooth performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HID Global Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Encoding Technology | HID iCLASS Encoder |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ASSA ABLOY |
| Recommended Use | Card Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Dye Sublimation/Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 6 Second |
| Maximum Color Print Speed | 24 Second |
| Print Color Capability | Color |
| Printing Capability | Single Sided |
| Media Load Type | Auto Feed |
| Media Handling | 1 x Reject Hopper - 100 Card Capacity |
| Media Type | Optical Media Card |
| Media Size | CR-80 Card |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Label Width | 2.13" |
| Media Thickness | 40 mil |
| Maximum Label Length | 3.37" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.