Find your best view, save desk space and discover your most productive self, thanks to the LX monitor arm. Place your screen where you need it with our Constant Force™ Technology, and then reclaim a space full of opportunities by folding the arm and pushing it aside during a much-needed screen break.
- Comfortable fit: Offers ergonomic monitor positioning using our Constant Force™ Technology
- More motion: Luxury arm easily adjusts monitors up to 34" in size
- Saves space: Places screen in the best view to tackle each to-do
- Sleek build: Streamlined look enhances your work area
- Easy storage: Folds to fit under storage shelves or cabinets
- Quality design: Built for years of use by passing our 10,000-cycle motion test
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ergotron |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 34" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 7 lb |
| Maximum Load Capacity | 25 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Form Factor | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mount Surface | Desk |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 70° |
| Maximum Pan Angle | 360° |
| Maximum Rotate Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Extendable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Intertek Green Leaf |
Ergotron Desk Mount for LCD Monitor - Matte Black - Height Adjustable - 1 Display(s) Supported - 34" Screen Support - 25 lb Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100 - Aluminum
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









