Experience the extraordinary versatility and performance of our bright and compact PowerLite®L-Series. Expanding on the possibilities of this powerful projector lineup, the PowerLite L695SE features a short 0.5 - 0.7 throw ratio and a large display up to 500". With wide vertical and horizontal lens shifts and 1.4x optical zoom, this flexible projector is ideal for a variety of applications, such as floor and rear projection, golf simulation, museum exhibitions and more. Deliver vivid images in rooms with high-ambient light with 6,000 lumens of equal color and white brightness. Plus, enjoy a sharp, detailed picture thanks to 4K Enhancement Technology that displays double HD resolution on-screen.
Simple to install, the PowerLite L695SE is easy to operate from start to finish. Built-in NFC functionality, wide lens shift, 360-degree mounting, geometric correction tools and more allow for simple, seamless integration. Created with convenience in mind, the projector features a sleek, black case and an up to 30,000-hour virtually maintenance-free laser light source and air filter in Extended Mode. In addition, simplify complex multi-projector applications with the optional attachable PixAlign™ camera.
Bright, true-to-life images
3-chip 3LCD technology and 6,000 lumens of equal color and white brightness
Low maintenance
Up to 30,000-hour laser light source and air filter in Extended Mode
WUXGA with 4K Enhancement Technology
Accepts 4K content and displays double HD video resolution on-screen; enjoy a visibly sharper, more detailed picture even at close viewing distances
Short throw lens with powerful optical zoom
With a 0.5 - 0.7 throw ratio and 1.4x optical zoom, achieve large images from a close distance; perfect for projecting onto a floor or from behind a screen
Large, versatile display options
Easily create a display up to 500" diagonal in 16:10, plus ultra wide 16:6 and 21:9 aspect ratios for enhanced content display and visibility
Simplified installation
Compact and lightweight design featuring a wide vertical and horizontal lens shift, 1.4x optical zoom, 360-degree mounting, built-in geometric correction tools and a universal VESA mounting pattern
- 6,000 lumens color/white brightness
- WUXGA with 4K Enhancement for clear, detailed images
- 0.5 - 0.7 throw ratio and 1.4x optical zoom
- Display up to 500" diagonal in 16:10, plus ultra wide 16:6 and 21:9
- Lightweight, compact design allows for easy installation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Epson Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 5 |
| White Brightness | 6000 lm |
| Minimum Diagonal Image Size | 100" |
| Maximum Diagonal Image Size | 41.67 ft |
| Projection Method | Ceiling |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser Diode |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 21:9 |
| Standard Mode Brightness | 6000 lm |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Throw Ratio | 0.5 to 0.7 |
| Throw Type | Short Throw |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Voltage Frequency | 60 Hz |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Operating Power Consumption | 432 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.4x |
| Minimum Focal Length | 7.54 mm |
| Maximum Focal Length | 10.55 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Batteries Included | Yes |



























