The Elo Backpack is a powerful, commercial-grade Linux PC complete with a low-power, high-performance Rockchip processor. Purpose-built to fit in compact spaces, the Elo Backpack boasts a small footprint in both size and weight and can secure to any counter or in a kiosk easily with the built-in 75 mm or 100 mm VESA mount.
Designed to simplify scaling Elo's enterprise Linux platform across sizes and form factors, simply pair the Elo Backpack with any Elo touchscreen from 7-65 inches to create a consistent deployment that is cost effective and optimized for commercial use.
With decades of development and customizations made to support global enterprise customers, Elo's Linux-based platform offers Linux device drivers, uniform SDKs, a constantly growing set of tools and an expansive lineup across sizes and form factors.
- Digital Signage Appliance - Perfect for hospitality, retail, advertising and educational purposes
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- Features 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Model | RK3399 |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Off-Mode Power Consumption | 280 mW |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |















