5054l 50 Inch Interactive Touch Monitor
Enhance your applications with the Elo 5054L 50" touchscreen monitor, bringing interactivity to any environment. With support for up to 40 simultaneous touches, lightning-fast response time, and anti-friction glass to minimize heat, the Elo 5054L puts the user experience first. And by combining the touch display with the Elo Backpack or a Brightsign Player, you can effortlessly transform this display into a versatile,life-sized 50" tablet.
Remotely manage devices with EloView.
With the additional built-in IoT control, you can easily manage your device settings with EloView or Crestron as well as your preferred MDM solution via APIs.
Touch-Thru-Glass functionality with PCAP
Elo's TouchPro® PCAP interactive displays are touch-sensitive and can be mounted behind a mirror, counter, or in a fully enclosed kiosk for added robustness,durability, and aesthetics.
Versatile mounting options for commercial interactive displays.
Wall, table or kiosk? Our interactive displays for commercial use give you flexibility. Thanks to the numerous mounting options, they can be mounted in landscape or portrait format or even lying flat,so our touchscreens can be used in a wide range of installation situations.
Designed to meet the demands of commercial environments.
Designed for 24/7 use in high-traffic environments and meeting UL-60950 and IK-07 requirements, Elo's 5054L delivers the reliability and durability businesses need in the most demanding conditions. With extended product lifecycles and global certifications, you can be confident in the 5054L's long-term performance and suitability for various international markets.
- Enjoy vibrant visuals and responsive interaction with the advanced 4k uhd, led touchscreen monitor LED touchscreen
- The 4K UHD 4K UHD packs over 8 million pixels for ultra-clear visuals and ample workspace for multitasking
- Projective Capacitive technology allows touch with bare fingers or thin gloves for flexibility in medical and industrial use
- LED backlight enhances color range and contrast for lifelike visuals and smooth touch navigation
- View content easily in bright environments with 430 Nit brightness for uninterrupted touch control
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- HDMI connectivity supports HD devices like gaming consoles, laptops, and cameras for an ultimate high-definition experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 4 |
| Screen Size Class | 50" |
| Viewable Screen Size | 50" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 135 kHz |
| Vertical Frequency | 24 Hz to 64 Hz |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 430 Nit |
| Response Time | 9.50 ms |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Active Display Area (H x V) | 43.10" x 24.20" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 40 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Bezel Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Energy Star | Yes |
| Impact Protection (IK) Rating | IK07 |

















