The 1717L touchmonitor is built to withstand the rigors of continuous public use with a rugged "built for touch" design. Its stylish, thin and modern look is coupled with a retail-focused feature set and is an attractive solution for commercial touchmonitor needs. It is well suited for high use public venues where point-of-sale, point-of-information, point-of-service, shelf-level and countertop interactive digital signage and loyalty systems systems are found.
- Experience vivid colors and sharp contrast with sxga lcd touchscreen monitor for immersive viewing
- SXGA touchscreen offers SXGA resolution up to 1280 x 1024 pixels for sharp, detailed visuals ideal for office and industrial use
- 5-wire Resistive technology works with almost any objectstylus, gloved hand, pen, or fingersfor versatile touch input
- LED backlight technology reduces power use and hazardous materials for eco-friendly performance
- Captivating visuals with about 250 Nit brightness levels for clear and vivid touchscreen performance
- The 800:1 contrast ratio provides striking clarity for vibrant visuals in creative and interactive workflows
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 17" |
| Viewable Screen Size | 17" |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | 5-wire Resistive |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 80 kHz |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Screen Mode | SXGA |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Standby Power Consumption | 1.80 W |
| Off-Mode Power Consumption | 1.40 W |
| Operating Power Consumption | 20 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 11.90 lb |
| Height with Stand | 14.20" |
| Depth with Stand | 7.50" |
| Width with Stand | 15.40" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









