The Starling Tab-Tension 2 CineGrey 5D ® Series is an electric motorized retractable projector screen that uses an Ambient Light Rejecting material. The retractable feature provides flexibility to mounting the screen without dedicating its designated location to exclusively one purpose. The ambient light rejecting material is formulated to sustain excellent color reproduction and contrast for enhanced picture quality in environments with little control over room lighting.
- Award-winning CineGrey 5D® Ambient Light Rejecting Material
- Angular Reflective Material for Standard "Long" Throw Projectors
- ISF Certified for accurate color reproduction
- Enhances contrast, brightness, and color in ambient light room conditions
- Active 3D, Passive 3D, 4K Ultra HD, and HDR Ready
- Black masking borders absorb projector overshoot
- Extra top black masking border for high ceiling installation
- Elegant arcuate shaped case in black finish
- Available in the following diagonal sizes: 92" , 106" , 120" and 135" in 16:9 format
- 2-Year / 3-Year ENR-G Manufacturer's Warranty by Elite Screens
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 120" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 80° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 104.6" |
| Screen Height | 58.8" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | CineGrey 5D |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









