Elite Screens Spectrum Series is a versatile electric motorized screen that fits perfectly in either residential or commercial wall/ceiling applications. Its MaxWhite® 2 1.1 gain projection material displays a bright picture regardless of viewing angle. The material is ISF Certified for accurate color reproduction, color contrast, and black-white dynamic range. Infrared & *Radio Frequency remote controls are included along with a wall box controller and 12-volt trigger capability.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy a truly cinematic performance with the 16:9 aspect ratio
- 61.3" screen height for maximum productivity and better reliance
- 109" screen width for better reliance and maximum usability
- The 125" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- MaxWhite 2 screen fabric for better reliance and usability
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 125" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 109" |
| Screen Height | 61.3" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | MaxWhite 2 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























