Elite's Spectrum Series is a versatile electric motorized screen that fits perfectly in either residential or commercial wall/ceiling applications. Its MaxWhite® 1.1 gain projection material displays a bright picture regardless of viewing angle. Infrared and Ethernet control package included along with a 2-year manufacturer's warranty.
- 2-Year / 3-Year ENR-G, Manufactures Warranty by Elite Screens' an ISO9001 manufacturer since 2004 and Lifetime Tech Support by Email, Web Chat or Toll Free Phone Call by Elite's Professional Service Team.
- Includes: Infrared (IR) Remote, Detachable 3-Way Wall Switch, and 12V Trigger Cable.
- Ships fully assembled, plug and play ready, features a durable casing that easily installs to your wall or ceiling with the included installiton kit.
- Screen Material: MaxWhite, 1.1 Gain. Multi-layer weave, 180 degree wide viewing angle, fully black backed front projection screen with textured surface. 4K Ultra HD and Active 3D Projection Ready. GreenGuard and GreenGuard GOLD Certified
- UL 2818. Mildew
- 120-inch Diagonal, 4:3 Aspect Ratio. View Size: 72.0" H x 96.0" W. Overall Size: 82.0" H x 109.2" W x 3.1" D. White Case.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 120" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 72" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | MaxWhite |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















