Elite Screens Spectrum Series is a versatile electric motorized screen that fits perfectly in either residential or commercial wall/ceiling applications. Its MaxWhite® 2 1.1 gain projection material displays a bright picture regardless of viewing angle. The material is ISF Certified for accurate color reproduction, color contrast, and black-white dynamic range. Infrared & *Radio Frequency remote controls are included along with a wall box controller and 12-volt trigger capability.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- 74.4" screen height for maximum productivity and better reliance
- 130.7" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Widescreen projection format for pleasurable viewing with better dependability
- Features 150" that is suitable for large group presentations
- MaxWhite 2 screen fabric for maximum productivity with added dependability
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 150" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 130.7" |
| Screen Height | 74.4" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | MaxWhite 2 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























