The Evanesce is a fully contained in-ceiling electric projection screen. It is encased in a white-enameled aluminum housing for convenient installation. There are tensioned and non-tensioned variants available with matte white projection surfaces in 4:3, 16:9, 16:10, and 2.35:1 aspect ratios in sizes from 84"-139". Control package includes IR and RF receivers, remote controls, RJ45 wire connection and 5-12Volt trigger along with an external and an in-wall integrated low-voltage 3-way wall switch.
- 2-Year / 3-Year ENR-G, Manufactures Warranty by Elite Screens' an ISO9001 manufacturer since 2004 and Lifetime Tech Support by Email, Web-Chat or Toll-Free Phone Call by Elite's Professional Service Team.
- Includes Full In-Ceiling Installation Kit, Infrared (IR) & Radio frequency (RF) Remotes, 3-Way Wall Switch, and 5-12 volt trigger.
- Large, concealed, in-ceiling, recessed front projection screen is designed for commercial and residential applications. The tubular motor operates swiftly, and black masking borders enhance picture contrast.
- Screen Material: MaxWhite FG, 1.1 Gain. Fiberglass-backed, 180 degree wide viewing angle, fully black backed front projection screen with textured surface. 4K Ultra HD and Active 3D Projection Ready. GreenGuard and GreenGuard GOLD Certified. Mildew resist
- 112-inch Diagonal, 54.9-inch H x 97.6-inch W Viewing Size, 16:9 HD Format Aspect Ratio with a 16-inch Black Masking Drop in a White Finish Case/Housing.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 112" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 97.6" |
| Screen Height | 54.9" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | MaxWhite |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











